خاتمی گویا باز هم مرد ماندن نیست

خاتمی گویا باز هم مرد ماندن نیست
اگر می‌آمدم و به دور دوم می‌رفتم، برایم شکست بزرگی بود


«ما 3 نفر(خاتمی، کروبی و موسوی) نمی توانستیم 50 درصد آراء را داشته باشیم اما حالا وضعیت با کناره گیری من بهتر می شود. اگر من می آمدم و به دور دوم می رفتم برای من شکست بزرگی بود، اما اگر میر حسین به دور دوم راه یابد، یک پیروزی برای ماست.»

به گزارش رجانیوز، این همه دلایلی است که خاتمی برای کناره‌گیری از انتخابات در حاشیه برنامه‌ای در جماران روز یکشنبه اعلام کرده است تا حداقل در نظر عامه مردم پس از تأکیدش بر "یا من یا میرحسین" به‌عنوان سیاستمداری که به حرف خود پایبند نیست، جا نیفتد.

خاتمی امروز اگرچه با موسوی نیز دیدار دارد و رسانه‌های حامی او نیز در تلاش هستند که موسوی را به ترغیب خاتمی برای ماندن دعوت کنند اما کناره‌گیری خاتمی باب میل اصولگرایان نیز نیست. اصولگرایانی که با ماندن خاتمی یکپارچه می‌شدند و همچنین امیدوار بودند با عبور مردم از وی، برای همیشه پرونده جریان تجدیدنظرطلب در ایران بسته شود.

همچنین ماندن خاتمی در افزایش مشارکت مردم و گرم شدن تنور انتخابات مؤثر بود و این همیشه برای دلسوزان جمهوری اسلامی یک شاخص مثبت بوده است.

اما خاتمی گویا این بار نیز مرد ماندن نیست و همچنانکه در دوره ریاست جمهوری خود نیز یکی از شکایت‌های دائمی تندروها از وی همین نماندن‌ها و عقب‌نشینی‌ها بود، این بار نیز قرار را ترجیح نداده است.

اگرچه برخی معتقدند همین سفر اول تبلیغاتی وی به شیراز و یاسوج و بوشهر و استقبال نه‌چندان مناسب در کاهش انگیزه‌های او مؤثر بوده است اما واقعیت آن است که خاتمی از ابتدا نیز بنای بر آمدن نداشت و همان تیمی که سال‌ها وی را اداره می‌کرد، او را در یک عمل انجام شده قرار داد.

گفته می‌شود خاتمی تا روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای رسماً انصراف خود را از کاندیداتوری اعلام می‌کند.

اما خبرنگار باشگاه خبرنگاران از دیدار امروز خاتمی با جمعی از هوادارانش کسب اطلاع کرد که وی با اشاره به اینکه مایل نیستم که در جامعه بر سر قدرت جنگ داشته باشیم، گفت: به همین دلیل به نفع میر حسین موسوی کنار می روم.

وی همچنین افزود: موسوی یکی از سرمایه های نظام و انقلاب است.

خاتمی همچنین گفت: اگر من می آمدم و به دور دوم می رفتم برای من شکست بزرگی بود، اما اگر میر حسین به دور دوم راه یابد، یک پیروزی برای ماست، درست است که میر حسین بخشی از آراء جوانان را که من دارم، ندارد اما در عوض بخشی از آراء اصولگرایان برای اوست.

وی افزود: ما 3 نفر(خاتمی، کروبی و موسوی) نمی توانستیم 50 درصد آراء را داشته باشیم اما حالا وضعیت با کناره گیری من بهتر می شود.

خاتمی گفت:با نبودن من و رقیب نبودنم از حالا می توانیم بین کروبی و میرحسین مصالحه کنیم که یکی بیاید و مطمئن باشید این کار را می کنم.

گفتنی است اعلام انصراف خاتمی با انتقاد و اعتراض شدید هوادارانش در جماران مواجه شد که خاتمی خطاب به آنها گفت:احساسی برخورد نکنید و همه شما از میر حسین حمایت کنید.

/ 1 نظر / 15 بازدید
امیر

سلام دوست عزيز وبلاگ قشنگي داري. از نوع نوشته هات و مطالبت خوشم اومد حتما يه سر هم به وبلاگ من بزن. موفق و پيروز و سربلند باشي